Aktualności

Piknik Rycerski w Garbowie


4 sierpnia  w Garbowie odbył się Piknik Rycerski „Od Grunwaldu po Dzikie Pola”. To już ósma impreza rycerska zorganizowana przez Stowarzyszenie Pamięci Zawiszy Czarnego Herbu Sulima z Garbowa, przy pomocy Gminnego Ośrodka Kultury w Dwikozach.  Tegoroczny piknik różnił się nieco od organizowanych  w poprzednich latach turniejów rycerskich głównie formą przeprowadzonych inscenizacji historycznych, do których angażowani byli uczestnicy imprezy. Widzowie mogli sami wykazać się historycznymi umiejętnościami  i „dotknąć historii”.

W programie pikniku znalazły się  pokazy walk w realiach grunwaldzkich, XV wieczne rycerstwo ciężkozbrojne, pokazy musztry i sprawności bojowej muszkieterów i halabardników. Został także rozegrany „Turniej Róż” – turniej o względy niewiast z udziałem widzów.

Grupa Sarmata wykonująca tegoroczne pokazy przygotowała także bloki konkursowe dla gości. Było strzelanie z luku do rycerza, rzut toporkiem, walka na miecze, szpady. Konkursy dla dzieci: rzut podkową, rzut sakiewką do hełmu rycerskiego, przeciąganie liny, przebijanie szpadą balonów.

Oprócz tego podczas pikniku funkcjonowała „rycerska przebieralnia”. Widzowie mogli przymierzać zbroje oraz stroje historyczne i uwieczniać podobizny na zdjęciach.

Na najmłodszych uczestników pikniku czekał również rycerski tor przeszkód, na którym dzieciaki musiały wykazać się celnością, sprytem a także sprawnością fizyczną. Po przejściu toru każdy śmiałek otrzymywał upominek.

Stowarzyszenie jak co roku przygotowało stoisko promocyjne, na którym można było zakupić gadżety oraz wziąć udział w loterii z nagrodami. Z pośród wszystkich gości przybyłych na turniej rozlosowano nagrodę specjalną od Stowarzyszenia.

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu przygotowało ciekawą wystawę poświęconą odnowionej twierdzy w Golubacu, miejscu śmierci Zawiszy  Czarnego, w której usytuowano również salę pamięci garbowskiego rycerza.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Echo Dnia, Radio Leliwa oraz Radio Kielce.

Organizacja Pikniku Rycerskiego była możliwa dzięki finansowemu wsparciu PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A., środków  z funduszu sołeckiego Nowego Garbowa oraz Gminnego Ośrodka Kultury W Dwikozach. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.

Link do zdjęć:  https://drive.google.com/drive/folders/15ed-AhBs4lUwY39XKMeuY2fQbc1s9jh1

 

Data zamieszczenia: 2019-07-08 22:35